Na konci září se nám konečně podařilo realizovat dlouho odkládaný pobyt v okolí Ostravy a Litovle. Důvod odložení cesty byl neustále obtěžující koronavir a obava z případné nákazy. Ubytování jsme měli zajištěné v Havířové v Slezském pivovaru (https://www.ubalona.cz/. Tomuto lokálnímu pivovaru si dovolím udělat malou reklamu. Ve spodní části je restaurace, kde kromě dobrého jídla točí svá piva. Mimochodem dle našeho názoru velmi chutná “ bo fajné pivo“! V horní části je několik apartmánu a pivní lázně. Ubytování skvělé a o pivních lázních nebudu ani hovořit. To si musí každý vyzkoušet sám ! Parkování je bezproblémové před pivovarem (49°46’18.3″N 18°26’04.6″E).
Druhý den ráno jsme vyrazili do Ostravské ZOO (49°50’36.1″N 18°19’08.5″E). Před branou jsme stáli hned po otevření a ukázalo se, že jsme udělali dobře. Zahrada se začala pomalu plnit a při našem odchodu bylo parkoviště již beznadějně plné. Zahrada je hezká a skvěle situovaná v místní krajině.
Kolem poledne jsme ZOO opustili a vyrazili na haldu Ema (324m). Značená stezka k ní vede přímo od ZOO. Nejdříve se jde po zelené a na vrchol poté vede žlutá stezka. Halda je tvořena vytěženou hlušinou, která se neustále prohořívá ( 1500 °C). Panuje na ní subtropické klima a vyskytuje se zde teplomilná flora. Z haldy je perfektní výhled na Ostravu a okolí.
Odpoledne nám zbylo ještě trochu času, tak jsem zašli na prohlídku Kotulovi dřevěnky, která se nacházela v blízkosti našeho ubytování (49°46’14.4″N 18°26’33.6″E). Roubený domek z roku 1781 je nejstarší zachovanou stavbu na Těšínsku.
V pondělí ráno nám moc počasí nepřálo. Vyjeli jsme do Hrabině, kde jsme navštívili Národní muzeum II. světové války (49°53’08.3″N 18°03’06.9″E). Překvapila mě velikost památníku i velmi kvalitně zpracované expozice přibližující různé etapy války a Ostravské operace.
Samozřejmě jsme nemohli vynechat Areál čs. opevnění Hlučín – Darkovičky (49°55’31.0″N 18°13’20.5″E). Zde jsme si prohlédli vnitřní expozici pěchotního srubu „Alej“. Bohužel z hygienických důvodu bylo možné do jednotlivých prostorů pouze nahlédnout. Oproti jiným částem opevnění je zde i pěkná venkovní expozice.
Po obědě jsem se jeli podívat do centra Ostravy. První cesta vedla na radnici, kde se výtahem dostanete na vyhlídkovou plošinu ve výšce 73 metrů. Auto jsme zaparkovali kousek od radnice (49°50’32.7″N 18°17’29.0″E). Z věže nad radnicí je exklusivní výhled na město a jeho široké okolí. V horní části věže se nachází informační centrum, kde si zakoupíte lístek na vyhlídkovou plošinu.
Z radnice jsme pokračovali na Slezskoostravský hrad (49°49’53.1″N 18°18’03.6″E). Jde spíše o zříceninu, kterou teprve v roce 2004 zachránilo město Ostrava. Chátrající hrad město zakoupilo a provedlo nezbytné opravy. V současné době se zde konají různé akce. Zajímavé je, že hrad důlní těžbou klesl o 16 metrů!
Večer jsme absolvovali olejové pivní lázně a druhý den bylo v plánu navštívit bývalý Důl Michal a areál Lendek s hornickým muzeem. Doporučuji si předem prohlídky objednat. Na Důl Michal jsme čekali jeden den a do Landeku jsem se zvládl objednat ráno. Těžba v dole Michal (49°50’33.0″N 18°20’37.7″E) byla zahájena v roce 1843 a ukončena v roce 1994, kdy byl důl vyhlášen kulturní památkou. Samotná šachta je zalitá betonem. Zázemím nás provedl horník z tohoto dolu. Provede vás šatnou se sprchami, lampovnou a vysvětlí vše co musel horník absolvovat na povrchu a poté v dole. Nejzajímavější je asi strojovna. Stroje které mají více jak sto let jsou stále funkční a hlavně nádherné!
Areál Landeku je velmi rozsáhlí, kromě hornického muzea jsou zde restaurace a kemp. Parkování je možné uvnitř areálu (49°52’03.1″N 18°15’48.1″E). Velký okruh zahrnuje expozici báňského záchranářství a fárání do Dolu Anselm. Expozice báňské záchranářské techniky je svým rozsahem i zaměřením unikátní a určitě stojí za shlédnutí. Další částí prohlídky je fárání v kleci do dolu. Na tuto část jsem se obzvláště těšil, neboť jsem chtěl okusit zrychlení důlní klece. Bohužel přišlo zklamání. Důlní klec se pohybuje jako běžný výtah v panelovém domě. Jenom pod nohama je obrazový záznam reálné rychlosti. Sfáráte asi 10 metrů pod zem, kde si projdete štolu v které vás průvodce seznámí s historickou i současnou technikou rubání černého zlata.
Navečer jsme se zajeli podívat na hráz Žermanické přehrady (49°43’59.9″N 18°26’56.6″E) a na šikmí kostel sv. Petra z Alkantary v Karviné – Doly ( 49°50’05.7″N 18°29’19.9″E). Kostel je zajímavý tím, že vlivem těžby uhlí se naklání téměř o 8 stupňů. Je však nepředstavitelné, že ještě navíc poklesl o 37 metrů !
Ve středu ráno jsme ukončili pobyt v Havířově a přesunuli do Litovle. Při přesunu jsme navštívili technickou památku v Dolních Vítkovicích a muzeum Tatry v Kopřivnici. V případě návštěvy Dolních Vítkovic (https://www.dolnivitkovice.cz/) doporučuji se předem objednat. Já jsem měl objednán volný termín 14 dní před návštěvou! Parkování je přímo před vstupem ( 49°49’07.3″N 18°16’39.7″E). Zde jsem absolvovali vysokopecní prohlídkový okruh „BOLT TOWER“. Jde o unikátní technickou památku a rozhodně stojí za návštěvu. Průvodce v rámci komentované prohlídky vás seznámí se zpracováním rudy ve vysokých pecích. Součástí je i jízda výtahem po trase vsázky vysoké pece a výstup na „BOLT TOWER“ což je šroubovitá nástavba (věž) vysoké pece s výškou 77,7 metrů ! Někteří slabší jedinci na věž ani nešli a jiní rychle po vyšplhání spěchali dolů! Kdo nemá strach z výšek může se pokochat nádherným výhledem na Dolní Vítkovice a na široké okolí. Návštěvu vřele doporučujeme!
Z Dolních Vítkovic jsme pokračovali do Kopřivnice abychom si prohlédli museum Tatry (https://www.tatramuseum.cz/). Parkovat se dá nedaleko muzea (49°35’55.2″N 18°08’34.0″E). K vidění jsou zde unikátní osobní , ale i nákladní vozidla. U vstupu je expozice věnována Daně a Emilu Zátopkovým !
Navečer jsme dorazili do Hanáckých Benátek. Vyšli jsme na podvečerní procházku městečkem se zastávkou v restauraci na náměstí a ochutnávkou místního piva.
Druhý den nás čekal perný den. Měli jsme v plánu navštívit hrad Sovinec, Šternberk, Svatý Kopeček a město Olomouc. Hrad Sovinec stojí v malé vesničce, která má prý trvale obydlených 16 domů. Uprostřed vesnice před hradem je placené parkoviště (49°50’10.2″N 17°14’48.6″E), Jiné parkovaní nehledejte, jinde nezaparkujete. Gotický hrad je spíše velmi zachovalou zříceninou. Z ochozu věže je krásný výhled do okolních lesů a na Jeseníky.
Ze Sovince jsme přejeli do Šternberku. Zde je to s parkováním trochu horší. Podařilo se nám zaparkovat nedaleko náměstí (49°43’57.5″N 17°17’57.2″E). U hradu je parkování téměř nemožné. Prohlídku hradu nám zpestřil probíhající svatební obřad. Kromě hradu je možné si prohlédnout rozsáhlý Augustiniánský klášter.
Svatý Kopeček se nachází nedaleko města Olomouc. Zaparkovali jsme uprostřed obce na velkém parkovišti (49°37’44.6″N 17°20’39.7″E). Z parkoviště je to ke kostelu asi kilometr. Nedaleko je i Olomoucká ZOO. Zde jsme však před několika lety již byli, tak jsme ji tentokrát vynechali.
Sjeli jsme kopec a zaparkovali na placeném parkovišti v centu Olomouce (49°35’33.5″N 17°14’58.2″E). Prohlédli jsme si historické centrum i přemyslovský hrad s gotickou katedrálou. Za návštěvu stojí i Bezručovy sady se zbytky opevnění.
Druhý den ráno byla naplánována návštěva Javoříčských jeskyní s asi dvouhodinovým trekem v okolí jeskyně. Přijeli jsme do Javoříčka, kde uprostřed obce je velké parkoviště (49°40’21.3″N 16°55’16.1″E). Z parkoviště k jeskyni je to asi dva kilometry. Hned za parkovištěm je památník obce, kterou 5. května 1945 vypálil oddíl SS. Popraveno byl 38 mužů. Po příchodu na pokladnu Jeskyní nás čekalo nemilé překvapení. Paní pokladní jsem vyrušili od kávy a od důvěrného rozhovoru s pracovním kolegou. Byla nepříjemná a vzhledem k tomu, že jsme byli jen dva, tak jsme měli čekat na další návštěvníky. Prohlídku jeskyně mi však zaručit nemohla. Vzhledem k roční době se nedal moc předpokládat příchod dalších návštěvníků. Uzemnila nás však informace, že kdyby jsme se objednali prostřednictvím internetu, tak jsme do jeskyně šli a to klidně pouze ve dvou. Přiznám se, že tomu trochu nerozumím. Takže rada všem ostatním, objednejte se předem! Vyrazili jsme tedy po NS Špraněk ke zřícenině hradu Branky a dále zpět do Javoříčka.
Z Javoříčka to bylo kousek na Bouzov, tak jsme zajeli i tam a samozřejmě jsme se zastavili V Lošticích na nákup různě nakládaných a upravených tvarůžků.
Navečer jsme si zajeli ještě do nedalekého Uničova (49°46’07.9″N 17°07’27.5″E). Městečko nás překvapilo svým krásným historickým náměstím.
Na poslední den dovolené jsme si naplánovali krátký trek v CHKO Litovelské Pomoraví. Zaparkovali jsme u zámku Nové Zámky (49°43’17.0″N 17°01’49.6″E). Zámek je nepřístupný slouží jako ústav soc. péče. Po modré jsme se napojili na NS Nové Zámky a pokračovali kolem Templu do osady Nové Mlýny. Zde jsme přešli most u elektrárny a vrátili se po druhém břehu řeky Moravy zpět k zámku. Při zpáteční cestě jsme nemohli minou obelisk vystavěný na břehu řeky.
Na závěr musím konstatovat, že Ostravsko jsme měli s manželkou zapsané v podvědomí, jako šedou nehezkou oblast. Je pravdou, že i taková místa zde jsou, vzhledem k historii těžby uhlí a výroby železa. Museli jsme však změnit názor. Je to kraj, který má krásnou přírodu, památky a určitě stojí za návštěvu!