Poslední týden v červenci 2020 jsme pobývali na Slovensku a tak jsme se rozhodli absolvovat celodenní trek v Západních Tatrách (Roháčích). Tuto část Tater navštěvujeme opakovaně pro svou neopakovatelnou krásu hřebenových tras. Tentokrát jsme se rozhodli pro přechod z osady Poĺanka přes Sivý Vrch (1.805 m) a Brestovou (1.934 m) do Zverovky. Tento přechod jsme chtěli absolvovat již v roce 2019, ale došlo zde k tragické události, kdy po úderu blesků na polské straně bylo pět osob usmrceno a 150 zraněno! Na vrcholu Banikov uhodil blesk do dvou Čechů, kdy žena byla zraněna a muž po pádu zemřel. Předpověď počasí nebyla příznivá a proto jsme raději přechod odložili.
Ráno jsme nechali auto na parkovišti pod lanovkou u osady Zverovka a přejeli autobusem do Zuberce. Asi po patnácti minutách jsme přesedli do autobusu na Liptovský Mikuláš. Tento autobus nás dovezl do Poĺanky. Odtud jsme začali poměrně strmě stoupat k Sivému vrchu. Stoupání bylo nekonečné a vzhledem k tomu, že bylo po dešti, tak i dost blátivé.
K vrcholu je nutné překonat i několik řetězů, ale vynaložená námaha stála za krásné výhledy, které Sivý vrch nabízí. Mohutné bílé skály na vrcholu stojí za podívání.
Ze Sivého vrchu jsme sestoupili do sedla Pálenica (1.570 m) odkud jsme opět začali stoupat k nejvyššímu vrcholu trasy, kterým byl Brestová ve výšce 1934 m. Hřebenová cesta vedla přes vrchol Pálenica a Zuberec.
Po dosažení vrcholu Brestová se nám otevřeli nádherné výhledy na Západní i Vysoké Tatry. Z Brestové jsme sešli k horní stanici lanovky, kde jsme se občerstvili a poté sjeli na parkoviště k vozidlu. Během trasy jsme nastoupali 1.258 výškových metrů. Výstup je náročnější, ale stojí za vynaloženou námahu.
Druhý den jsme se rozhodli projet po nové cyklostezce která protíná CHKO Horní Orava. Cyklostezka vede z Trstené do Černého Dunajce v Polsku. Cyklostezka vede po zaniklé železniční trati a proto je převýšení minimální. Kousek za Trstenou je posezení u kaple s pramenem pitné vody.
Kousek dál po pravé straně si všimněte budovy s nápisem Liesek. Je to budova bývalého nádraží v kterém je v současné době umístěna meteorologická stanice. Po cestě uvidíte i další nádražní budovy, kdy z některých jsou ruiny a jiné jsou zrekonstruovány. Hezký je průjezd mokřady s výhledy na Tatry. V Černem Dunajci se nachází půjčovna kol i občerstvení. Po malém okruhu kolem Černého Dunajce jsme se stejnou cestou vrátili do Trstené.