V termínu od 28. 8. 2022 do 3. 9. 2022 jsme vyrazili do lázeňského městečka Sellin na ostrově Rujána. Rujána je největší německý ostrov ležící na severovýchodním okraji spolkové země Meklenbursko- Přední Pomořansko v Baltském moři. Ostrov je dlouhý 52km a na šířku od západu na východ měří 41km. Ubytování jsme byli v centru města v apartmánu (STRANDPERLE-Fam.Kunkel) zamluvený prostřednictvím společnosti Booking. Apartmán jsem vybíral dle možnosti úschovy jízdních kol, které jsme sebou vezli. Hned vedle apartmánu stavěli dva vláčky, které vás přepraví po celém městě a na obě městské pláže. Po zaplacení lázeňského poplatku jsou vláčky zdarma. Lázeňský poplatek poskytuje i další výhody a slevy. Lazeňský poplatek se hradí v infocentru vedle kterého je malé nádraží. Vlak, který tu staví je velmi oblíbenou atrakcí na ostrově. Parní lokomotiva táhnoucí několik vagónů zde jezdí od roku 1895 a spojuje město Putbus s Göhrenem. Vlak jezdí každou hodinu a vezme vám i kolo. Mezi infocentrem a nádražím je park s malým lunaparkem a bazénovým centrem. V lunaparku je velké ruské kolo, které je bezvadným orientačním bodem. Navečer jsme sedli na vláček a nechali se kolem kaváren a restaurací vyvést k severní pláží se známým molem „Seebrücke“ (mořský most). Na molu je vystavěna krásná restaurace. Na konci mola je „potápěčský zvon“, který se s vámi po zaplacení 9 eur potopí do hloubky čtyř metrů.
Druhý den ráno jsme sedli na kola a vyjeli parkem podél útesů do městečka Ostseebad Binz. Při cestě jsme zastavili u Černého jezera a pokračovali k loveckému zámečku Granitz.
Kola jsme nechali na parkovišti pro jízdní kola. Parkoviště bylo zastřešené s uzamykatelnými skříňkami na drobné věci. Zámek si projdete bez průvodce, pouze na vyhlídkovou věž vás pustí kyvadlově. Po prohlídce zámku jsme zamířili zpět do Sellinu na oběd.
Odpoledne se zhoršilo počasí a tak jsme zajeli do města Sassnitz, kde v přístavu kotví vyřazená největší nejaderná britská ponorka. Na vodu byla spuštěna v roce 1963 a sloužila 28 let. Těžko se člověk vžívá do pocitů námořníku v těchto těsných prostorách. Zaparkovat se dá hned vedle kotvící ponorky (54°30’45.0″N 13°38’28.5″E). Je nutné zdůraznit, že parkování zdarma jsme nezaznamenali. Dokonce i na loukách daleko za městem byl parkovací automat.
Další den byl v plánu trek kolem útesů národního parku Jasmund . Opět jsme vyjeli do města Sassnitz, kde jsme na jeho konci u útesů chtěli zaparkovat. Byl to trochu problém, ale nakonec se to podařilo na parkovišti nízkého panelového domu (54°31’08.5″N 13°39’39.5″E). Z parkoviště jsme po schodišti sestoupili na pobřeží, po kterém jsme pod vysokými bílými útesy šli asi čtyři kilometry. Doporučuji kvalitní obuv.
Po čtyřech kilometrech jsme po schodišti vystoupali na útesy a po jejich hraně jsme se vrátili zpět k autu. Trek nám zabral více jak tři hodiny. Krásné výhledy se těžko popisují, tak pro představu opět několik fotografií.
Při zpáteční cestě jsme se zastavili v rekreačního areálu Prora. Zde jsme si nejprve prohlédli vojenské + automobilové + motocyklové museum . Parkoviště je hned u muzea (54°26’42.0″N 13°34’01.6″E). Vstup je možně koupit do každého muzea zvlášť, nebo dohromady za 15 eur. Především automobilové muzeum stojí za podívání. Kromě osobních vozidel se zde nacházejí i kolejová. U vstupu vás uchvátí mohutná sovětská parní lokomotiva o výkonu 1800 Kw.
Po prohlídce muzeí jsme mrknuli na místní pláž, u které stojí rozsáhlý obytný komplex. Nacisti zde budovali největší turistický komplex světa pro 20.000 dělníků. Budovy mnoho let chátraly, ale v současné době je komplex rekonstruován a nacházejí se zde luxusní apartmány.
Navečer jsme vláčkem vyjeli na jižní pláž městečka Sellin. Jde o širokou dlouhou pláž s bílým jemným pískem. Je nutné podotknout, že i přes skutečnost, že nám moře přišlo studené, tak místní se koupali jako v Jadranu. Z pláže jsme po černé teroristické značce, která vede po útesech (1,5 km) došli na pláž severní.
Další den po obědě jsem naložil kola a vyjeli jsme na Mys Arkona , který je vysoký 45 metrů. Auto je nutné odstavit na parkovišti v obci Putgarten (54°40’11.1″N 13°24’34.6″E). Je nutné počítat, že za parkoviště zaplatíte 6,5 eura a na mys je to asi dva kilometry. V létě je tady dost lidí a místo patří mezi nejnavštěvovanější na ostrově. Na vrcholu mysu jsou vystavěny dva majáky a je možné navštívit vojenské bunkry, které sloužily armádě NDR. Bunkry jsme vynechali, ale za tři eura jsme vylezli na vyšší maják, který byl uveden do provozu v roce 1905 a je vysoký 35 metrů. Z majáku je krásný výhled do širokého okolí.
Od majáku jsme na kolech vyrazili kolem moře až do rekreační oblasti u obce Lancken. Zde jsou rozsáhlé kempy s krásnými plážemi. Na stezce je mnoho zastávek s výhledem na moře a útesy. Z důvodu protivětru, jsme se rozhodli vrátit podél moře, kde foukalo méně než v otevřené krajině. Délka vcelku pohodového výletu byla cca. 30 kilometrů.
Ráno jsme vyšli do přístavu v Sellinu a absolvovali plavbu po jezeru „Selliner See“.
Odpoledne jsme jeli na stezku v korunách stromů za městem Binz ( 54°26’05.3″N 13°33’27.0″E). Celková délka stezky je 1250m. Vrcholem stezky je 40 metrů vysoká věž, tato věž byla vystavěna v podobě orlího hnízda. Z výšky 82 metrů nad mořem se nabízí nádherný pohled na jedinečnou krajinu ostrova Rujána v Baltském moři.
Poslední den pobytu jsme na kolech vyrazili podél moře do městečka Lobbe odkud jsme se podél zálivu po dvaceti kilometrech vrátili zpět do Sellinu. V rámci cesty jsme v obci Middelhagen obdivovali krásné místní domky. Po obědě jsme ještě navštívili slavnosti vína v městečku Baabe, kam nás opět dovezl místní vláček.
Po návštěvě Rujány už vím, proč tento ostrov patří mezi nejnavštěvovanější místa Německa a Baltského moře. Doporučuji však pobyt delší jak jeden týden!